pl
en
Gente Ruthenus, Natione Polonus / Film

Portfolio

Gente Ruthenus, Natione Polonus / Film

Pełnometrażowy fabularny dokument dokumentalny o życiu Jana Andruszewskiego, będący tłem dla historii stosunków polsko-ukraińskich

 
Pełnometrażowy fikcyjny film dokumentalny opowiadający o życiu Jana Andruszewskiego, który stanowi tło dla historii polsko-ukraińskich relacji.
 
 
Fikcyjny dokument opisuje historię niezwykłego człowieka - lekarza medycyny, a zarazem dramatopisarza i prozaika pochodzenia rusińskiego, o polskiej narodowości, który, porzucając życie europejskiego bon vivanta, wybrał spokojny dwór w Smolinie jako swoje schronienie. Aż do końca dni poświęcił się pracy lekarskiej na rzecz ubogiej lokalnej społeczności oraz pisaniu.

Życie Jana stanowi tło dla najważniejszej przekazywanej przez ten obraz wiadomości, ponieważ to nie tylko historia o człowieku, ale przede wszystkim o relacjach ludzi mieszkających na pograniczu, których celem jest odnowienie kulturalnych korzeni Polaków i Ukraińców. Nagrania trwały kilka miesięcy. Film kręcony był w następujących lokalizacjach: Kraków, Rzeszów, Radruż, Nadrzecze, Smolin, Horyniec, Łaszczów, Ruda Różaniecka i Lwów.
 
Do filmu dodaliśmy kilka animacji przedstawiających historyczne sceny, których niemożliwe było odtworzenie - wrzucanie listów do dziupli drzew, leczenie chorych i procesja w Radrużu.